Emalia ceramiczna jest masą, której główny komponent stanowi tzw. fryta   emalierska,   powstająca   w   procesie   mieszania,    wypalania i szybkiego chłodzenia takich surowców naturalnych jak: kwarc, skaleń, soda, boraks, tlenki metali.

W kolejnym etapie produkcji emalii fryta mielona jest z mineralnymi barwnikami. Proces ten odbywa się w specjalnych młynach bez użycia dodatkowych substancji czy rozpuszczalników, a jedynym dodatkowym składnikiem jest woda.

W procesie produkcji szyldów, emalia nanoszona jest przez zanurzenie lub metodą natrysku na blachę o określonych parametrach   rozszerzalności     cieplnej,      temperatury     topnienia i    grubości,     a    następnie     wypalana     w     specjalnych     piecach w temperaturze 800-900 st. C, gdzie łącząc się z produktem bazowym tworzy nowy, jednorodny materiał.

Emalia składa się w 100% z naturalnych surowców, jest przyjazna dla środowiska i podlega w 100% recyklingowi.

Oprócz zawiesiny, przechowywana może być w postaci proszku (jako tzw. premix), który po rozrobieniu z wodą staje się gotowy to użycia.

Nieco innym typem, jednakże zachowującym właściwości tej nanoszonej w tradycyjny sposób, jest emalia elektrostatyczna, stosowana głownie w przemyśle (ze względu na łatwość jej aplikacji na dużych i często nierównych powierzchniach).

Pochodnymi   emalii   ceramicznej  są  pasty  emalierskie,  używane w kalkomanii lub przy druku bezpośrednim (za pomocą sita) do tworzenia wymagających, skomplikowanych wzorów.